Ny på biblioteket
Som ny student hoppas vi att du snabbt ska hitta till biblioteket. På den här sidan presenterar vi några viktiga steg för att komma igång och använda våra tjänster.
Chalmers bibliotek är ett forsknings- och högskolebibliotek med inriktning på teknik och naturvetenskap. Bibliotek består av tre bibliotek fördelat på två campus och är en central resurs för informationsförsörjning till Chalmers studenter, forskare, lärare och övrig personal.
Samtliga bibliotek är öppna för allmänheten.
Skapa ditt bibliotekskonto
Det första du ska göra är att skapa ditt bibliotekskonto. Med bibliotekskontot kan du låna och reservera böcker.
Användarregler för Chalmers bibliotek
Sök böcker, artiklar och databaser
I sökrutan överst på vår webbplats kan du söka efter kurslitteratur, böcker, artiklar, tidskrifter och databaser. När du har hittat en bok via sökrutan kan du se var den är placerad och ofta hämta boken själv direkt från hyllan. Om boken är utlånad kan du ställa dig på kö genom att reservera boken. Alla våra elektroniska resurser får du automatisk tillgång till via ditt Chalmers ID (CID), även om du arbetar på distans.
Utforska bibliotekets söktjänster
Studieplatser och grupprum
Som student kan du boka grupprum på biblioteket. På den här sidan hittar du information om hur du gör och vad som krävs för att få boka.
Behöver du hjälp?
Besök oss i informationsdisken: Få hjälp direkt på plats med allt från att hitta böcker till informationssökning.
Kontakta oss via mejl: Skicka din fråga när som helst – vi svarar så snart vi kan.
Boka handledning: Vill du ha mer fördjupad hjälp med till exempel informationssökning eller referenser? Boka en individuell handledning med en bibliotekarie.
Våra bibliotek
Chalmers bibliotek består av tre bibliotek, med olika typer av studieplatser – från tysta läsplatser till ytor för grupparbete. Det finns också flera grupprum som du kan boka. Ta gärna del av våra trivselregler för att veta vad som gäller i lokalerna.
Som student kan du använda biblioteket även utanför de bemannade tiderna. Använd ditt passerkort vid entrédörrens kortläsare för att komma in under obemannade öppettider.
![]()

Läs- och skrivstöd
På biblioteket finns särskilt stöd för dig som har läs- eller skrivsvårigheter. Du kan till exempel få inlästa talböcker och boka lässtudios med extra utrustade datorer.
Bibliotekets service för studenter med särskilda behov
Vad händer på biblioteket?
Chalmers Reads (Huvudbiblioteket): Kick-off
Chalmers Reads (Huvudbiblioteket): Första träffen