Rekommenderade databaser

Unika samlingar och arkivmaterial

Chalmers bibliotek har specialsamlingar med material som berör Chalmers historia och ämnesområden.

Chalmeriana

Chalmeriana är en samling som innehåller material som avspeglar Chalmers utveckling genom åren och finns på Chalmers huvudbiblioteket. Här finns till exempel Pehr Dubbs invigningstal "Berättelse om Chalmerska Slöjde Skolan" från 1829, men också studiehandböcker, kataloger, Cortègeprogram, sektionstidningar, jubileumsböcker, Tofsen, Chalmersska ingenjörsföreningens kataloger och mycket mer.

Chalmeriana-samlingen är sökbar i sökrutan. Hela samlingen är endast för läsning på plats, inga hemlån av materialet kan göras. I samlingen ingår också en hel del broschyrer, föreläsningsanteckningar och foton. Dessa finns förtecknade i en lokal databas.

Chalmers centralarkiv, som bevarar högskolans handlingar har också material om Chalmers och dess historia. Äldre arkivmaterial finns även på Riksarkivet i Göteborg.

Kontakt

Om du har frågor eller vill beställa fram material ur Chalmeriana-samlingen kan du kontakta bibliotekarie Ellen Åberg som ansvarar för samlingen.

Chalmers Cortègeprogram

Sedan 1909 har studenter vid Chalmers arrangerat Cortègen med tillhörande parad genom stadens gator. Genom åren har den unika traditionen endast ställts in tre gånger, första gången 1912, den andra 1940 och den tredje 2020.

Cortègen stöttas av det lokala näringslivet och studenterna producerar ett programblad med teckningar, gåtor, korsord, lustigheter, poesi och annonser. Programbladet säljs veckorna före paraden och är ett givet vårtecken.

Cortègeprogrammen har digitaliserats av Chalmers bibliotek med stöd från Chalmers Cortègen Committé och Chalmers stiftelses jubileumsfond och programmen finns tillgängliga från 1921.

Stig Ekelöfs bibliotek - Elhistorisk specialsamling

Stig Ekelöfs bibliotek är sedan 1991 en av specialsamlingarna på Chalmers huvudbibliotek. Samlingen har tillkommit genom professor Stig Ekelöfs systematiska insamlande av böcker och särtryck om elektricitet och magnetism under mer än 40 år. Samlingen, tidigare placerad på Institutet för elhistoria, omfattar 150 hyllmeter med över 6000 volymer och småtryck - originalverk, facsimilereproduktioner och kopior. Det äldsta originalverket är William Gilberts bok från 1600-talet om magnetismen, på latin.

Förutom elektricitet och magnetism, huvudämnena i samlingen, finns också böcker inom mer allmän teknik- och vetenskapshistoria. Samlingen finns katalogiserad dels på katalogkort i biblioteket, dels i bokform. Den senaste, ”Catalogue of Books and Papers in Electricity and Magnetism”, utgavs 1991 och är mycket mer än "bara" en katalog - på 640 sidor ger boken såväl bibliografiska data gällande samlingens innehåll som korta biografier över ett stort antal vetenskapsmän och ingenjörer. Boken är skriven av Stig Ekelöf.

Stig Ekelöf (1904–1993), professor vid Chalmers tekniska högskola i ämnet Elektricitetslära och elektrisk mätteknik 1943-1970, blev i slutet av 1940-talet intresserad av böcker som behandlar experiment och teori om elektriska och magnetiska fenomen. Intresset utökades under åren till att omfatta teknikhistoria i allmänhet och elhistoria i synnerhet. Under sin emeritustid, efter 1970, ägnade han sig mycket åt att utöka boksamlingen samt åt att ge föreläsningar i ämnet Elhistoria, en verksamhet som inspirerade till uppbyggandet av Arbetsenheten för teknikhistoria, idag Institutionen för Teknikens ekonomi och organisation på Chalmers. Stig Ekelöf har även sammanställt boken ”Teknik i 150 år” som utgavs vid Chalmers tekniska högskolas 150-årsjubileum 1979.

Böcker ur Stig Ekelöfs bibliotek kan sökas fram och beställas via en inskannad kortkatalog.

Maris - Sjölitteratur

Chalmers bibliotek har en samling äldre böcker och tidskrifter inom nautik och naturvetenskap. Samlingen kallas Maris och innehåller litteratur från 1700-talet fram till början av 1900-talet. I samlingen ingår bland annat "Chapman, Fred. H. af, Architectura Navalis Mercatoria (1768)", ett planschverk innehållande fartygsproportioner och ritningar (62 blad).

Hela Maris-samlingen är katalogiserad och sökbar i bibliotekets katalog.

Materialet är tillgängligt endast efter särskild överenskommelse. Mejla till biblioteket: support.lib@chalmers.se för mer information.

Arkitektur- och samhällsbyggnadsbibliotekets Cornellsamling

Cornellsamlingen innehåller böcker och tidskrifter inom arkitekturteori, arkitekturhistoria, bebyggelsehistoria, konsthistoria och kulturhistoria. Den kommer ursprungligen från dåvarande institutionen för Arkitekturens teori och historia och har sitt namn efter Elias Cornell, professor vid institutionen 1965–1982, som spelade en stor roll vid dess uppbyggnad.

Elias Cornell (1916-2008) har själv författat ett flertal böcker; den sista – ”Rummet i arkitekturen” (1996) – skrev han vid 80 års ålder.

Materialet i Cornellsamlingen finns inlagt i biblioteksdatabasen och omfattar i dag 3042 poster, vilket motsvarar c:a 105 hyllmeter. Hela samlingen förvaras i Arkitektur- och samhällsbyggnadsbibliotekets magasin och är tillgänglig för utlån.

Kontakt

För ytterligare information kontakta Arkitektur- och samhällsbyggnadsbiblioteket.

E-post: ace.lib@chalmers.se 

Chalmers modellkammare

Chalmers Modellkammare är en samling unika, främst historiska, arkitekturmodeller som byggts på Chalmers Arkitekturskola inom olika kurser från 1960-talet fram till idag.

Många har på grund av slitage och åldrande fått gallras bort, men cirka 150 av dem finns kvar som fysiska modeller och förvaras på Arkitekturskolan. Modellerna i utställningen kommer att skiftas på årsbasis.

Bilder och information om modellkammarens samling i helhet finns via odr.chalmers.se, som är Chalmers biblioteks öppna digitala tjänst.

Kontakt

Vill ni besöka den fysiska samlingen och se en särskild modell, kontakta Tabita Nilsson.